Alkali & Asidik İyonize Suyun Kullanım Alanları ve Yararları

Alkali iyonize suyu içmenin harika sağlık yararlarının yanı sıra, farklı pH’taki iyonize suların birçok başka faydaları vardır. Evsel temizlik ürünlerinin, cilt ve saç bakım ürünlerinin, ev hayvanı bakım ürünlerinin, diş bakım ürünlerinin, çamaşır deterjanının vs. %50 oranında azalttığınızı düşünün. Bu bakımları yaparken yapılacak tasarruf sayesinde iyonizer suyunun hem ekonomik hem de son derece çevre dostu olduğu ortadadır.
Farklı pH değerindeki suların kullanım alanları

Güçlü alkali su (pH 10 ve üstü)
Yağ & Leke
Kıyafetlerdeki, tabaklardaki, zeminlerdeki, halılardaki, fırın içlerindeki ve duşlardaki yağı ve kiri gidermek için güçlü alkali suyu kullanınız. Hatta kahve, çim, yağ ve kırmızı şarap gibi inatçı lekeleri de çıkarmada kullanınız. Çamaşır suyu yüksek alkalidir ancak çamaşır suyunun aksine, alkali su her tür kumaş için güvenlidir ve istenmeyen kokulara neden olmaz. Bu özelliklerinden dolayı çamaşır makinesine bir bardak eklendiğinde kıyafetler daha temiz, parlak ve taze kokuya sahip olur.

Sebze ve meyvelerin üzerindeki yağlı zirai ilaçları çıkarmada son derece etkili bir pH’dır. Sağlık açısından hiçbir yan etkisi olmayan güçlü alkali suda 5-10 dakika bekletiniz.
Geçici Ağrıda Rahatlama
Temiz bez yüksek alkali suya daldırıp ağrıyan yere uygulandığında tüm bölgesel ağrılarda geçici rahatlatma sağlar.

Alkali iyonize su kaslardaki iltihabı ve neden olduğu oksidasyonu nötralize etmeye yardımcı olur. Bu yöntemle baş, bel ağrılarına, burkulmalara ve romatizma kaynaklı ağılara geçici olarak rahatlama sağlanabilmektedir.
Alkali Su (pH aralığı: 8.5 - 9.5+) pH 9.5+
Genel Sağlığı Destekleyin
Alkali iyonize suyun mikro-kümeleri nedeni ile daha akışkan ve hafiftir, bu sayede şişmiş ve su ile dolduğunuzu hissetmeden günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Su tüm temel fonksiyonlarınız için gerekli olduğundan ve günlük yaklaşık 2 litre kaybettiğinizden, tam hidrate olmak sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi düzenlemelerden birisidir. Enerji azalması, baş ağrısı ve açlık hissi gibi ortak belirtiler susuzluğun işaretidir, daha sağlıklı olmak için su içiniz.

Her gün 9,5 pH’ta vücut ağırlığınız ile doğru orantılı olarak kg başına 30 ml su tüketiniz.
Detoks Etkisi
İyonize su normal suya oranla daha küçük su kümelerine sahip olduğu için hücrelere daha hızlı ve etkili şekilde nüfuz eder

Bu sayede suyun taşıdığı besinlerde hücrelere hızlı ve etkili bir şekilde taşınır.

Su hücreyi terk ederken yanında asidik hücre atığını da taşır ve böylece hücre atıktan etkili ve hızlı bir şekilde kurtulmuş olur. Ayrıca alkali iyonize su vücuttaki asidik atıkları nötralize etmeye yardımcı olur.

Arınma yani detoks bu şekilde gerçekleşir. Bu nedenle antioksidan alkali su tüketen kişiler her gün mini mini detoks yaparlar.
Antioksidan Özellikler
Negatif iyon özelliği sayesinde alkali iyonize su antioksidan etkiye sahiptir ve bu sayede hücrelere zarar veren serbest radikaller nötralize olur.

Vücut günlük olarak kendi kendine ürettiği serbest radikaller ile savaştığı gibi, asidik yiyeceklerin ve içeceklerin, kirliliğin, stresin, kaygıların, olumsuz düşüncelerin, fazla egzersiz yapmanın vs. neden olduğu serbest radikal üremesi ile de savaşmaktadır.

Serbest radikaller ise yaşlanmayı hızlandırdığı için nötralize edilmeleri sayesinde yaşlanma süreci yavaşlamaktadır. Böylece ciltteki sarkmaların, kırışıklıkların ve halkaların oluşumunu geciktirmek mümkündür.

pH 9.0

Pişirme & Gıda Hazırlama
Alkali iyonize su gıdaların doğal tatlarını ortaya çıkarır, böylece yağ ve çeşni gibi yardımcılara daha az ihtiyaç duyulur.

Etin veya balığını pişirmeden önce alkali suda bekletilmesi hem yumuşamasına hem de tadının belirginleşmesine yardımcı olur.

Pirinci yumuşatır, çorbaların ve sulu yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlar. Suyun daha hızlı kaynamasını sağlayarak, pişirme süresini ise yaklaşık %25 oranında kısaltır.
İçecek Hazırlama
İçecekler için normalde kullandığınızın çay yaprağı ve kahve tanesi miktarını, alkali iyonize su ile hazırladığınızda sadece yarısı kadarını eklemeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca iyonzasyon içeceğin doğal tadını da ortaya çıkaracağı için çayı kaynatmadan dahi demleyebilirsiniz. Böylece kahve ve çayın tadı daha zengin olur.

pH 8.5

Başlangıç
Alkali iyonize su içmeye yeni başlayanlara birkaç gün bu değerde su içmeleri ve yavaşça 9,5 pH’a çıkmaları tavsiye edilir.

Bunun nedeni yeni başlayanların çoğu yüksek asidik oldukları için suyun detoks etkisi ile daha kolay baş edebilmeleri ve vücutlarının daha az şoka girmesi için düşük seviye alkali ile başlamaları önerilir.
Evcil Hayvanlar
Sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı neredeyse tüm evci hayvanların alkali iyonize su içmeleri tavsiye edilir.
Bitkiler & Çiçekler
Birçok toprakta yetişen bitki ve çiçek oksijen teneffüs ettiği ve karbondioksit ürettiği için asidik suyu tercih etmesine rağmen, vazo çiçekleri insanlar gibi tam tersini yaptıkları için alkali iyonize suya ihtiyaçları vardır.
Üretim
Filtrelenmemiş musluk suyu sebze ve meyve yıkarken asla kullanılmamadır, çünkü klorlu suyun emilimi kolaydır. Yüksek alkali suda zirai ilaçlardan arındırma sürecinden sonra, 8-8,5 pH’ta on dakika kadar bekletmeniz önerilmektedir. Hazırladığınız gıdanın tadı güzelleşir ve ömrü de uzar.

Nötr Su (pH 7.0)

Alkali Su Ne Zaman Önerilmez
Su nötrü olduğunda pH’ı 7’dir (asidik veya alkali olmadığında) ve bebek maması hazırlarken, ilaç alırken ve yemekler ile birlikte güvenle tüketir. 3-5 yaşına gelinceye kadar çocuklara bu seviyede su içmeleri önerilir, çünkü onlar çoğunlukla doğal olarak daha alkalidir.

İlaç kullanan kişilere alkali iyonize su önerilmez, mikro küme yapısından dolayı sistemde daha çabuk özümseneceği için tabletlerin istenilenden daha hızlı etki etmesine neden olabilir. Son olarak, eğer yemek ile beraber su almak isterseniz midenin gıdaları sindirmek için ihtiyaç duyduğu asidi yıkamaması adına nötr su içmeniz önerilir.

Aynı nedenden dolayı yemeklerden bir saat önce ve sonra yine filtrelenmiş su içmeniz önerilmektedir.

Asidik Su (pH 5.0 - 5.5)

Cilt Bakımı
Cildinizi hafif asidik 5,5 pH seviyelerde tutmanız akneye neden olan bakterileri kontrol altına alabilmenize ve yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkları, sarkıkları yavaşlatmaya yardımcı olur.

Chanson iyonize asidik su doğal tonik, traş sonrası losyon ve makyaj temizleyici olarak görev yapar ve evinizdeki mevcut cilt bakımı, sivilce önleyici ürünlerin yerine geçer. Küçük bir sprey şişesine asidik suyu alıp ecza dolabında bulundurabilirsiniz.

Asidik su 3 ay boyunca etkinliğini korur. Kullanmaya başladıktan sonra, sıkılaşmış cilt, azalmış çizgiler ve küçülmüş gözenekler dikkatinizi çekecektir. Böcek ısırmasına, yanıklara, zehirli sarmaşıklara ve diğer tahrişlere karşı da etkilidir.
Saç Bakımı
Piyasadaki birçok şampuanın baş derisinin doğal seviyesine göre yüksek pH seviyesindedir.

Kepek, dengesizlik ve doğal parlaklığın azalmasına neden olan sülfatlardan ve diğer kimyasallardan bahsetmeye bile gerek yok. Her duşta, saç yıkama bittikten sonra pH seviyesini dengeleyebilmeniz adına asidik iyonize suyunu durulama suyu olarak kullanmaya çalışınız.
Bahçe
Doğru asidik su tohum ve çimlendirme sürecine destek olur ve çiftliklerde endüstriyel böcek ilaçlarının yerine kullanılabilir.

Bitkiler, sebzeler ve ağaçlar için ideal pH farklılıklar göstermektedir bu nedenle öncesinde araştırma yapılması önerilmektedir.

Güçlü asidik su (pH aralığı 2.7 - 3.0)

Harici Şifa
Yanıklarda, kesiklerde ve sıyrıklarda güçlü asidik iyonize su kullanmak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Atlet ayağı, batık tırnak ve saç, akne, küçük yaranmalar, göz ve kulak enfeksiyonlarında, kuru cilt çatlaklarında veya deri ülseri ve egzamalara karşı da etkilidir.
Natürel Temizlik & Dezenfeksiyon
Güçlü asidik iyonize suyu çevre dostudur ve cam silme suyu gibi toksik evsel temizleyicilerin yerine doğal bir alternatiftir.

Güçlü asidik iyonize su temas anında e.coli, toplam koliform gibi su kaynaklı bakterileri temas anında %90 dezenfekte edebildiği bağımsız laboratuarlarda test edilip onaylanmıştır. Fayanslarda, tezgah üstlerinde, cam yüzeylerde vs. rahatlıkla kullanılır ve mutfak malzemelerinin, bıçakların ve kesme tahtalarının dezenfeksiyonunda etkilidir.
Ağız Hijyeni
Güçlü iyonize asidik su diş fırçalamada güçlü bir dezenfektan etkisi gösterir ve pahalı alkol bazlı ağız gargaranızın yerini alabilir. Dişeti iltihabı, uçuk ya da boğaz ağrısı gibi küçük ağız sorunlarında belirtiler geçinceye kadar durulanabilir. Evcil hayvanların ağız bakımında da rahatlıkla kullanılabilir ve asidik suya batırılmış fırça ile dişleri fırçalanabilir.
Evcil Hayvanlar
Evcil hayvanlarınızı asidik iyonize su ile yıkayarak deri ve kürk kokularının azalmasını ve parlamasına yardımcı olunabilinir. Ayrıca halılara ve kumaşlara sıkarak evcil hayvanların kokularını çıkarabilir ve sterilize edilebilinir.

Asidik Suyun Kullanım Alanları ve Yararları
• Bakterileri öldürür ya da üremelerini engeller.
• Kesiklerin, kabarcıkların, sıyrıkların, yanıkların, döküntülerin ve ciddi yaraların iyileşmesine yardım eder.
• Diyabetik deri ülserinin iyileşmesine yardım eder.
• Sivrisinek ve arı sokmalarında rahatlama sağlar.
• Saçı temizler ve yumuşatır.
• Çatlamış elleri ve kuru ciltleri rahatlatır.
• Dişteki plak tabakasını etkili bir şekilde yok eder. Diş macunu yerine kullanılabilir.
• Sebze, meyve, et ve balıklar asidik suyla yıkanırsa bakteriler ölür.
• Boğaz ağrısında ve ağızda yara oluştuğunda gargara yapmak rahatlatır.
• Ciltteki deterjan kalıntılarını arındırır.
• Vücut ve baş derisindeki akne, sivilce ve egzamaların yayılmasını engeller.
• Ayak mantarları gibi mantarların tedavisinde oldukça etkilidir.
• İyi bir temizleme maddesidir.
• Bitkilerin sağlıklı büyümesine yardımcı olur.
Asidik Suyun Günlük Hayattaki Kullanım Alanları
Günümüzde asidik suyun kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle çamaşır makinelerinde deterjan kullanımını oldukça düşüren (isteğe bağlı olarak az veya hiç kullanılmayabilir) çamaşır makinesi Haier WasH2O bu konuda yenilikçi bir adım atmıştır. Bu çamaşır makinelerinin çalışma prensibi su molekülünü H+ ve OH- iyonlarına elektroliz yöntemi ile ayırmaktır.

OH- iyonları temizlik maddesi gibi davranır ve lekeleri çeker ve tutar. H+ iyonları ise çamaşırı sterilize eder.

Deterjanın doğaya verdiği büyük zararın önüne geçebilmek için deterjana ihtiyaç duymadan çalışan çamaşır makinelerinin üretiminde önemli adımlar atılmıştır.

Alkali ve Asidik Suyun Uygulama Alanları