Alkali Su Yüksek Asidikliğe Sahip Mideye Ulaştığında Ne Olur?

Yiyeceklerimizde bulunan bakterilerin ölmesi ve yiyeceklerin sindirilmesi için midemiz, pH’ı yaklaşık 1-1,8 seviyesinde asit üretmektedir. Alkali su içtiğimizde midemizdeki pH seviyesi yükselecektir. Bu durumda mide alkali suyu algılamakta ve pH seviyesini tekrar 1-1,8’e döndürmek için daha fazla asit üretimi emri vermektedir.

Bu ilk bakışta karşı atak şeklindeki bir üretime benzemektedir, fakat mide duvarlarının hidroklorik asidi (HCl) nasıl oluşturduğu anlaşıldığında bu süreç netlik kazanmaktadır. Midedeki hücreler ihtiyaca bağlı olarak hidroklorik asit (HCl) üretmektedirler. Bu asidin iceriği karbondioksit (CO2), su, sodyum klorür (NaCl) ya da potasyum klorürden (KCl) oluşmaktadır. Bu asidin ürünleri olan sodyum bikarbonat (NaHCO3) ya da potasyum bikarbonat (KHCO3) kan akışına verilmektedir.

Bu bikarbonatlar (HCO3) kandaki aşırı asidikliği nötralize eden ve katılaşmış asidik atıkları çözündüren alkali tamponlardır. Vücut yaşımıza bağlı olarak artan asidik atık birikim miktarı, vücuttaki doğal alkali tamponların altından kalkamayacağı bir boyuta dönüşebilmektedir.

Hücreleri daha fazla asidik olmaktan ve değişik hastalıklar üretmekten korumak için kandaki bu alkali tamponlara ihtiyaç vardır. Alkali su da bu süreçte devreye girmektedir.