Akciğer ve Böbrek Fonksiyonları

Merck Manual* adlı kitaba göre, akciğerler ve böbrekler asidik atıkları vücuttan attıkları için kanın pH dengesini korumaya yardımcı olmaktadırlar. Birçok hastalığın böbreklerde ve akciğerlerde gelişmesi bu açıdan dikkat çekmektedir. Böbrekler ve akciğerlerin astım, amfizem,** akciğer kanseri ya da çeşitli böbrek hastalıklarına neden olan fazla asidikliğin üstesinden gelip gelemeyecekleri önemli bir konu olarak görünmektedir.

Hayatında hiç sigara içmemiş kişilerin astım ve amfizem hastalığına akciğer kanseri teşhisi konulduğunu da görmekteyiz. Akciğerler karbonik asidi (H2CO3) karbondioksite (CO2) ya da karbonmonoksite (CO) dönüştürür ve her nefes aldığımızda kanın pH’ını düzenlerler. Bu nedenle gün boyunca derin nefes almak çok önemlidir. Böbrekler ise hem asit hem de alkali salgılayarak kanın pH’ını düzenlerler. Birçok kişi bel ağrısından şikâyet eder, ama bu ağrılar aslında bel bölgesinde bulunan böbreklerin asidikleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Böbreklerden, akciğerden ve diğer dokulardan atık atma görevi lenf sisteminindir. Lenf sistemi asidik ortamdan dolayı yavaşlayınca görevlerini verimli bir şekilde yerine getiremez. Bu nedenle vücudun pH dengesini korumak için alkali su içmek önemlidir. Alkali su sayesinde vücuttaki akışkanların hafif alkalinite yapısı korunur ve bu durum akciğerlerin ve böbreklerin görevlerini yerine getirmelerini kolaylaştırır.

* Dünyada en çok satan tıp kitabı.

** Akciğerlerdeki hava keseciklerinin (alveol) gerilip genişlemesiyle beliren bir hastalıktır.