Diyabet

Yetişkin hastalığı olan diyabet, insüline bağımlı olmayan diyabet (Tip-II) olarak adlandırılmaktadır. Diyabetin bir türü olan insüline bağımlı olmayan diyabet, pankreastaki hücrelerin vücut için yeterli insulin üretmemesinden kaynaklanmakta ve genellikle kırk yaşının üstündeki kişileri etkilemektedir. Bu tür diyabet rahatsızlığı olanlar genellikle çok fazla yemek yiyen ve oldukça kilolu kişilerdir.

Diyabetlilerin çok yemeleri kanlarında aşırı glikoz oluşmasına sebep olmakta ve pankreas bu glikoz miktarıyla örtüşebilecek düzeyde insulin üretememektedir.

Bu sorunun ortaya çıkışında genetik faktörünün etkisi ilk sırada gelmektedir. Ancak yaş da bir diğer önemli faktördür, zira pankreasın verimliliği yaşa bağlı olarak azalmaya başlamaktadır. Pankreas vücuttaki en yüksek pH değerine sahip vücut sıvısını üretmektedir. Pankreas suyu yaklaşık pH 7-8,5 değerindedir ve yüksek alkali özelliğe sahiptir.

Vücudumuzdaki kalsiyum iyonlarının (Ca+2) azalması, insülin hormonu üretiminin azalmasına ve kanın asidik duruma gelmesine neden olmaktadır. Asidik atıklar nedeniyle tıkanan kan damarları fazla protein üretilmesine neden olmakta ve pankreasın insülin üretme işlevini engellemektedir. Alkali su, içerdiği kalsiyum iyonlarıyla (Ca+2) aşırı protein oluşumunu engellemekte ve bu durumun düzelmesine yardımcı olabilmektedir.