Selenyum (Se)

Selenyum kanser, kalp hastalıkları ve kireçlenmeden koruyan, ağır metal zehirlenme etkisini yok eden ve yaşlanma sürecini yavaşlatan “mucizevi” minerallerden biridir.

Bağışıklık hücrelerinin aktivitelerini güçlendirdiğine inanılan selenyum minerali bu sayede tümör boyutunun büyümesini de engelleyebilmektedir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan temel bir mineraldir, ancak çok az bir miktarda gereksinim duyulur.

Vücuttaki Görevleri
Selenyum, önemli antioksidan enzimler olan selenoproteinleri yapmak için proteinlerle bağlanır. Selenoproteinler antioksidan özellikleriyle, serbest radikaller tarafından verilen hücresel zararı önlemeye yardımcı olurlar. Serbest radikaller oksijen metabolizmasının doğal yan ürünleri olup kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıkların ilerlemesine katkıda bulunabilirler. Diğer selenoproteinler tiroit fonksiyonunun düzenlenmesine yardımcı olurlar ve bağışıklık sistemi için de rol oynarlar.

Selenyum Yetersizliğinde Oluşan Etkiler
İyot yetersizliğiyle birleşmesi durumunda guatr oluşumu, psikolojik değişiklik, kalp kası bozukluğu, kanser riski artışı, vücutta E vitamini azalması.

Selenyum Yönünden Zengin Besinler
Ceviz, kırmızı et, sakatat, balık ve kabuklu deniz ürünleri, kepekli unlar, süt ürünleri, sebze-meyve ve yumurta.