Mineraller ve Önemi

Vücut kaliteli bir yaşam faaliyetini sürdürebilmek için her zaman organik minerallere ihtiyaç duyar. Organik mineraller ise gıdalardan elde edilebilmektedir.

Vücudun kendi kendine oluşturamadığı maddeler olan mineraller, vitaminlerle birlikte çalışarak vücutta en fazla ihtiyaç duyulan bölgelerin etkin bir şekilde çalışmasına katkıda bulunurlar. Dolayısıyla insan vücudu en az vitaminler kadar minerallere de ihtiyaç duymaktadır.

Kan basıncında, kalp ritminde, kas fonksiyonlarında, vücuttaki sıvı dengesinin devamlılığında, üremede oldukça önemli rol oynayan mineraller, kan oluşumunu ve sağlıklı sinir fonksiyonları gelişimini de kontrol ederler.

Mineral eksiklikleri özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda oldukça büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Organik mineraller su içinde alkali iyonlarına (Ca, Mg gibi) ayrılır ve vücudun alkalinitesini korumak için kan içinde çözünür. Böylece kan akışını kolaylaştırmak için kanın yoğunluğunu düzenler ve kırmızı kan hücresinin elektrik potansiyelini artırarak pıhtılaşma düzeyini ayarlar.

İyon halindeki mineraller besinlerin insan hücreleri tarafından emilmesine ve asidik atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunlar su içinde çözünerek enzimlerle birleşir ve temel iyonlu mineraller yardımıyla metabolic yoldaki tüm kimyasal reaksiyonları tetikleyebilir. Bu olarak anılırlar.

Diğer bir deyişle, vücuda ne kadar vitamin alınırsa alınsın, mineraller olmadan bu vitaminler emilemez. Örneğin, mineraller arasında sodium (Na+) iyonları su emilimine yardımcı olur ve kan içindeki kalsiyum iyonları (Ca+2) ise insan vücudunun dengesi için büyük önem taşır.

Deniz suyu içerdiği 84 mineral elementiyle dikkati çekmektedir ve bir başka dikkat çekici nokta da denizde bulunan bu 84 elementin vücudumuzda da bulunmasıdır. Modern bilime göre, bu elementlerin 24’ü yaşam için zorunludur. Dengeli ve sağlıklı bir vücut ise tüm bu 84 elemente değişen oranlarda ihtiyaç duymaktadır. İyon kaybı dengesizliklere, hücre üretme ve büyümede bozulmalara yol açar. Hücre kayıpları sinir bozukluklarına, beyin kusurlarına, kas hasarlarına ve hastalıklara neden olur. Bu yüzden kandaki tuz ve iyonların uygun mineral dengesi sağlık için hayati değer taşımaktadır.

Suyun Mineral Yönünden Zengin Olmasının Önemi ve Faydası
Kaliteli suyun en önemli unsurlarından biri suyun mineral iceriğidir. Vücudun ihtiyacı olan minerallerin tümünü sudan karşılamak mümkün değildir, ancak suyun belli oranda mineral içermesi çok önemlidir. Örneğin, şifalı su olarak bilinen termal ve doğal kaynak suları, içerdikleri mineraller sayesinde canlılık vermekte ve hastalıkları iyileştirmektedir.

Dünyanın en ünlü şifalı suyu kabul edilen ve her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Fransa’nın güneyindeki Lourdes suyunun sırrı, bazı bilim insanlarına göre, içerdiği germanyum (Ge) mineralidir. Germanyum minerali bağışıklığı güçlendirdiği için hastalıklara karşı direnci artırarak iyileşmeyi sağlar ve korur.

Artan nüfus, gıda sektöründeki rekabet, yanlış, dengesiz, yetersiz veya aşırı beslenme alışkanlıkları ile çevre kirliliği gibi unsurlar her geçen gün vücudumuza aldığımız besin kalitesini ve değerini düşürmektedir. Besin kalitesinin düşmesi, besinlerle beraber aldığımız mineral ve vitaminlerin de azalması anlamına gelmektedir.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri çeşitli gıdalardan ve sudan almamız çok önemlidir. Ancak kimyasal gübrelerden dolayı mineral içerikleri azalan gıdalar yüzünden birçok kişide mineral eksikliği görülmekte ve bu durum da vücutta kronik hastalıklara neden olmaktadır.

Minerallerin hücre duvarından geçebilmeleri için suda çözünmüş iyonlar halinde bulunmaları gerekmektedir. Ancak tek moleküller veya iyonize olmuş mineraller hücreye rahatça alınabilir. Sudaki minerallerin miktarı oksijeni (O2) çözme yeteneğini etkiler. Saf suda, yüksek mineral içerikli suya göre daha çok oksijen (O2) çözünebilir. Bu nedenle, deniz suyu ve kuyu suları, taze yüzey sularına göre daha az çözünmüş oksijen içerirler.

Sudaki mineral içerik seviyeleri (mg/lt)

Çok düşük mineral içeriği 1- 50

Düşük ve orta mineral içeriğI 50 - 500

Ortalama mineral içeriğI 500 - 1500

Yüksek mineral içeriği 1500’den fazla